Rozhovor s trenérem starších žáků

12.5.2020

hodnocení sezóny přidal i trenér starších žáků Michal Švarc:

Jak bys zhodnotil uplynulou sezónu v  kategorii starších žáků?

Pozitivně vidím velký posun v personálním zajištění tréninkového procesu. Podařilo se udržet široký trenérský tým, kluky jsem vedl společně s Vojtou a Honzou Pavlíčkovými. Důležitá byla i spolupráce s rodiči, od zajištění dopravy na utkání až po výpomoc při tréninku samotném, nebo i účastí na soustředění. Tímto bych rád poděkoval především Luboši Moravanskému a Liboru Truhelkovi, o které jsem se mohl opřít po celou sezónu.

Po organizační stránce jsme se v loňské sezóně opět posunuli o úroveň výše. Kluci měli možnost tří florbalových tréninků týdně, k tomu přibyl kondiční trénink pod odborným vedením Zdeňka Vedry ve Pulse Fitness. V rámci komplexního rozvoje hráčů a také kvůli regeneraci bylo důležité, že se podařilo udržet pravidelné plavání. A v neposlední řadě jsme nově zařadili rollery, které jsou v profesionálním sportu již standardem. Takový souhrn tréninkových možností nás posunuje na úroveň největších klubů v republice, takže je už pouze na klucích, jak toho dokáží využít.

Co Tě u starších žáků potěšilo?

Před sezónou jsem si vytyčil dva hlavní cíle. Jeden "nesportovní" - vytvářet prostředí, kam budou kluci (a holky) rádi chodit a kam se budou těšit, aby z florbalu měli radost. To se snad dařilo, i když zejména z tohoto pohledu mě mrzí, že jsme přišli o společné akce v závěru sezóny (tradiční Nisaopen i další). Po sportovní stránce bylo cílem dále individuálně posouvat každého jednotlivého hráče tak, aby byl připraven na florbal ve vyšších kategoriích.

Zde mě až překvapilo, jak rychle se kluci zlepšili v obranné fázi. Osobní zodpovědnost, aktivní přístup i spolupráci jsme v této oblasti zvládli rychle vstřebat a byli jsme schopni odehrát utkání i se silnějšími soupeři s velice malým počtem obdržených branek. Například na prestižním Prague Floorball Cupu jsme vypadli ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem FBŠ Bohemians po hubeném výsledku 2:0.

Kde vidíš rezervy?

Největší rezervy vidím přesně v opačné fázi hry. Na můj vkus se nám málo dařilo v útoku. Některé věci si neseme již z mladších kategorií - pokrytí míčku a práce s míčkem v pohybu, kvalita střelby. To jsou věci, které kluci mohou dohnat i individuálním tréninkem doma. Na další věci jsme se zaměřovali celou první polovinu sezóny - kvalita přihrávky a hlavně hra hráčů v útoku bez míčku. Právě zde by se hráči potřebovali nejvíce zlepšit, aby mohli být úspěšní ve vyšších kategoriích.

V tréninku nás celou sezónu trápil nedostatek brankářů. Situaci zachraňoval věkem teprve mladší žák Matyáš Mareš, ale do budoucna je nutné mít v této kategorii k dispozici širší brankářský tým.

Co zkrácení (zrušení) soutěžní sezóny, podepsalo se to na výsledcích negativně nebo to týmu ve výsledcích pomohlo?

Výsledky utkání a pořadí v turnajích nejsou pro nás v této věkové kategorii prioritou. Takže jsme přišli hlavně o příležitost lepšit se v rámci dalších utkání. Účast v posezónních turnajích je vždy také dobrou zpětnou vazbou, kde kluci i trenéři vidí, kam jsme se posunuli oproti konkurenci. Snad si udržíme chuť do florbalu a o to více si to užijeme v časech budoucích.

Co a jak plánuješ v sezóně nastávající?

Kategorii starších žáků jsem vedl čtvrtou sezónu. Již déle ve mně zrálo rozhodnutí si od této odpovědnosti chvíli odpočinout. S klubem však budu rád nadále v úzkém kontaktu, počítám s účastí na soustředění a případně tam, kde bude třeba krátkodobě pomoci.

 

Děkujeme Michalo za odpovědi, ale zejména za obrovský kus práce, který s kluky za několik let v klubu udělal. Doufáme, že se nám k trénování za nějakou dobu vrátí. Děkujeme a přejeme hodně zdraví a úspěchů i mimo náš klub. 

Rozhovor s trenérem starších žáků
Florbal Benešov 2020 > Aktuální > Rozhovor s trenérem starších žáků