Poniklá 2013 - den 5

21.8.2013 Florbalové soustředění Poniklá, den pátý, zapísky achótnika, klidový, odpočinkový, plně hodnotný tréninkový den.

Pátý den soustředění měl skutečně nabitý program. Sice byl budíček posunut o půl hodiny déle, ale jinak si nezadal v ničem s dny předchozími. Ranní výběh prokázal další zlepšení průměrného času běžců, ale zároveň definitivně určil běžeckou trasu, a to bez výjimek, pro všechny.

Doposud měly ročníky 2004 a mladší a holky bez rozdílu věku, trať zkrácenu o 160m, a to proběhem pole, ale dnešním ránem toto ulehčení definitivně skončilo. Místní rolník v gumofilcákách nás svérázným způsobem poučil, že trať vedená polem, není to nejoptimálnější řešení a doporučil nám, abychom toto řešení zkrácení trati nepoužívali a výhradně realizovali výběhy po označených cestách. Toto doporučení vyřkl památným prohlášením " Do ......, to nevidíte, že je tam pole, nechci už tam nikoho vidět sakra, já se na to vy...." Marně jsme argumentovali nevyzrálostí některých běžců, kde ještě tělesný vývoj nebyl dokončen, sklizeň pšenice zůstala jednoznačnou prioritou, před lidským zdravím. Dopoledne potom pokračovalo kvalifikací v lukostřelbě, pod vedením vrchníka Pavla, který vládl pevnou rukou a veškeré prohřešky proti bezpečnosti a organizaci turnaje nekompromisně trestal. Bezpečnost a kázeň především, to bylo heslo, kde nebyly připuštěny výjimky. Kvalifikace proběhla zcela bez komplikací za hojné účasti sportovců, kterých bylo více než 30. Do finále pak postoupili vítězové eliminačních kol kvalifikace a s nimi pak i 12 nejlepších z celkového tříkolového rozstřelu.Z dobře informovaných zdrojů víme, že ceny bude večer po deváté hodině předávat osobně pan Helmut Tell, prapravnuk bájného Viléma Tella, který přijal naše pozvání a spoj z Curychu by mu měl přiletět v 18.32 CET. Myslím, že pro nás všechny, kteří mají lukostřelbu opravdu skutečně rádi, bude setkání s takovým mistrem tou pravou, nefalšovanou třešničkou na dortu a zážitkem na celý život.

Souběžně probíhalo i play-off turnaje ve stolním tenise, došlo také k rozlosování play-off soutěže Pro Elite ve stejném sportu, kde budou k vidění ona již včera zmiňovaná tabel-tenisová kouzla velkých mistrů. Zároveň se připravila trať pro vyvrcholení dne, tedy na moderní tetrathlon. Navázali jsme tímto počinem na zakladatele moderního olympismu barona Pierra de Coubertina, jehož dítětem moderní pětiboj, který je základním kamenem programu i soudobých OH, ve skutečnosti je. Jen jsme v našich podmínkách tuto slavnou disciplínu poněkud pozměnili. Krom plavání, střelby a běhu jsme nasadili lukostřelbu a běh do vrchu a  vyřadili šerm a parkúr. Zejména vyřazení parkúru nám bylo opravdu líto, neboť tento jsme vyřadili s krvácejícím srdcem s ohledem na kopcovitý terén a nedostatek kvalitních koní a tak jsme již nemohli zareagovat na velkorysou nabídku čínských moderních pětibojařů, doručenou v ranních hodinách na naši adresu,  na zapůjčení koně CChun-Chuna, který se tolik proslavil na olympiádě v Pekingu. Zejména náš olympijský vítěz z Londýna Svoboda na něj dodnes s láskou vzpomíná.Šerm jsme museli vyřadit s ohledem na nákladné elektronické vyhodnocování zásahů. Sice v trenérské radě zazněly hlasy, že zásah přeci snadno poznáme podle krve tryskající ze zasaženého poraženého a tudíž drahé techniky není ani třeba, ale s ohledem na nedostatek vyškolených zdravotníků a dlouhodobém nedostatku dárců a tedy i krve v našich nemocnicích, jsme, myslím, že rozumně, rozhodli k vyřazení této části víceboje. Podle časového plánu mělo k závodu dojít ihned po finále lukostřelby, a to bylo také dodrženo. Finále lukostřelby mělo vysokou sportovní úroveň a divácká kulisa byla mohutná a také bouřlivá. Veškerá místa k sezení byla beznadějně vyprodána již dávno před závodem a marně nás žádaly místní lepé děvy o volňáska. Divácká kulisa byla opravdu bouřlivá a ovlivnila i zásadním způsobem výkony některých sportovců, kteří se nechali unést atmosférou, krásou dívek v hledišti a zastříleli hluboko pod své možnosti. Jiní však odolali svodům z hlediště i divoké atmosféře a podali skvělé výkony. Vysokou úroveň mělo i zpracování výsledků a Pavel, který za tuto činnost odpovídal, se nikterak nenechal zneklidnět zvídavými dotazy diváků v průběhu soutěže na průběžné pořadí. Na otázku, kolikátý je Tomáš, odpověděl s ledovým klidem je někde  mezi 5 a 10 místem a možná, že ještě dál, čímž uklidnil i ty největší zvědavce a bezprostředně po konci soutěže byly výsledky prakticky během pěti minut k mání. V soutěži v lukostřelbě zvítězil Pavel Hýbek s finálovým nástřelem 80, druhý byl Filip Chromý s finálovým nástřelem 73 a třetí Jan Krňanský s nástřelem 72.

 Hned po obědě ( vepřová roláda s rýží) nás zaujal další nový, doslova novátorský přístup k řešení ožehavé otázky omezení laktátu ve svalech sportovce. Všimli jsme si totiž, že šéf výpravy si pravidelně dává tlačenku s cibulí, s velkým množstvím neředěného octa, a to v průběhu celého dne. Následně jsme vše pochopili a již víme, proč je doslova nezničitelný, bez jakékoliv únavy, vždy naprosto svěží. V klidu jde spát v půl jedné, aby nás ve tři probudil s otázkou, zda už se připravujeme na ranní výběh (Pozn. autora: pro neznalce sportovního lékařství ještě připomínám, že na základě extrémní zátěže sportovce dochází při anaerobním namáhání svalů ke vzniku laktátu, tedy zaplavení svalstva kyselinou mléčnou CH3-CHOH-COOH, které vede k bolestem a nemožnosti podstupovat okamžitě další náročné tréninkové dávky, neboť musí dojít k odpočinku a regeneraci svalů ). Řešení je celkem snadné, jak lakonicky prohodil šéf " Kam se na mě hrabou Krebsovy, či Coriho cykly, vždyť kyselina mléčná ze svalů je přirozeným způsobem odbourávána ještě vyšším zakyselením trávicího ústrojí lidského těla. Tělo si uvědomí velké množství kyseliny z octa s cibulí v těle a začne ji urychleně odbourávat, neboť to vnímá, jako své ohrožení, stejnou rychlostí jako ocet s cibulí a tlačenkou poté odbourá i kyselinu mléčnou ze svalů, rychlost odbourávání je asi pětinásobná, oproti běžnému odbourání laktátu u vysoce trénovaného dvacetiletého muže s nadprůměrným množství testosteronu, kam se na mě hrabou Krebsovy či Coriho cykly, proč časově náročně oxidovat pyruvát, či konvertovat glukózu, když to jde, tak lehce a tělu zcela přirozeně, navíc během dvou, tří hodinek...., já tvrdě trénuji prakticky neustále, tehdy, kdy sám chci". Musím říci, že jsme užasli a je s podivem, že lékařská věda nepřišla doposud na tento unikátní a doslova geniálně jednoduchý způsob odbourávání laktátu, největšího problému, pro extrémně tréninkem zatěžované lidské svalstvo. Po této úžasné teorii mohla začít prohlídka trati pro moderní tetrathlon, tedy dvakrát bazén, výběh kopcem k položenému kýblu, následně prudký seběh a střelba lukem s případnými trestnými koly, poté následně výběh do 3/4 sjezdovky a následný krkolomný seběh ke střelbě z paintbolových pušek na cíl a pak již jen po případných trestných kolech sprint do cíle. Zkrátka trať jen pro opravdové muže a opravdové ženy, zocelené jedince, kterým není jakákoliv zátěž cizí. Soutěž byla rozdělena podle věku do několika kategorií a podrobné výsledky jsou uvedeny v příloze. Celkovým vítězem s nejrychlejším časem byl Miloš Vojtíšek, ale poděkování za skvělé výkony patří všem, kteří trať absolvovali. Všem se dostalo také na trati zasloužených ovací početného obecenstva a stejně tak pochvaly od jinak velmi kritických trenérů, kteří jindy pochvalou doslova šetří, jako šafránem.

Po tomto, pro všechny, skutečném vrcholném sportovním zážitku, přišel záhy další v podobě druhého, finále vlajek. Zušlechťování těla, bylo nahrazeno zušlechtěním ducha. Špičková výkonnost borců se opět potvrdila. Pokud Vám nic neříká, co je to Sierra Leone, či Kiribati, nevíte, čí je hlavní město Suva, či Port of Spain, nebo s kým sousedí Abcházie, tak nemáte ve finále, co dělat. Do finálového boje se pustilo sedm borců a fantastickým výkonem 122 bodů opět jako loni zvítězil Radim Slunečko, před letošním novým objevem Vojtou Kosem a třetím Míšou Vojtíškem. Myslím, že učitelé zeměpisu budou mít po prázdninách opět radost.

Po výborné večeři, podávány byly moravští vrabci, pokračoval den v hale a ve fotbalovém zápolení na hřišti, aby s úderem 20:46 CET byl po kritice na nekázeň a nedisciplinovanost pro některé jedince, byl vyhlášen program na následující den.

Fotogalerie z dnešního dne je k dispozici zde: http://florbal2012.rajce.idnes.cz/Ponikla_2013_-_den_5

Výsledky závodu jsou ke shlédnutí zde.

Poniklá 2013 - den 5
Soubor:
tetrathlon.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
26kB
Florbal Benešov 2020 > Aktuální > Poniklá 2013 - den 5