Zpráva z 10. turnaje starších žáků

8.3.2018

V neděli 25.2.2018 vyrazil „A tým“ benešovských starších žáků do kladenské haly BIOS na turnaj v pátém výkonnostním koši, kam se dostal díky shodě nepříznivých okolností i přesto, že v minulém turnaji obsadil konečné 4. místo. Tato skutečnost nabídla hráčům možnost herní konfrontace s týmy, které jsou od nejvyšších pater soutěže poměrně vzdálené.

Do prvního zápasu hráči Benešova proti ne příliš početnému družstvu Kutné Hory doslova vlétli. Hráli aktivně a s chutí. Zejména první útok se začal postupně prosazovat a výsledkem bylo poločasové vedení 5-1. Ve druhém poločase to již byli výhradně hráči od Konopiště, kteří se svými góly podíleli na konečném jednoznačném vítězství v poměru 11-1. Benešov vyhrál po zásluze, hráče soupeře sice přehrával ve všech činnostech, ale zápas kromě zlepšení některých individuálních statistik zase tolik neukázal, neboť v okrese Kutná Hora začínaly jarní prázdniny a soupeř dorazil ve velmi skromném počtu. Pozitivem zápasu bylo i to, že se v úplném závěru zápasu podařilo skórovat i jinak „svátečním“ střelcům.

Po jednozápasové pauze nastoupili hráči Benešova proti rezervě kladenských Kanonýrů do druhého zápasu ve skupině. Výkon našich hráčů v tomto utkání ostře kontrastoval s prvním zápasem. Náš tým působil ospale a unaveně. Na rychlé vedení Kladna dokázal Benešov sice zareagovat kontaktním gólem, ale ještě do poločasu kladenští odskočili na rozdíl dvou branek, a když po přestávce přidali další dva góly, bylo o vítězi zápasu v podstatě rozhodnuto. Dvě branky Benešova a jeden gól kladenských v úplném závěru zápasu daly výsledku konečnou podobu 3-6. Protože ale v zápase našich soupeřů ze skupiny si překvapivě poradil tým Kutné Hory s Kladnem, tak i tato porážka díky vysoké výhře právě nad Kutnou Horou poslala naše borce do zápasu o vítězství v turnaji.

Do finálového utkání vstoupili lépe naši starší žáci, ale byl to soupeř z Čelákovic, kdo trpělivou hrou nekompromisně trestal chyby v naší obranné hře. Ještě do poločasu soupeř obrátil vývoj skóre na 1-4 ve svůj prospěch. Naši hráči se nestačili divit, jak kvalitní zápasy se v pátém koši také hrají, a jak bojovní, šikovní a běhaví hráči je také mohou potkat. Ve druhém poločase se nejprve soupeř dvakrát radoval a navýšil na hrozivých 1-6. Až v této fázi zápasu začal hrát Benešov trochu aktivněji a snížil na 3-6. Soupeř však drama nepřipustil a opět navýšil na komfortních 3-8. Dvě branky Benešova v závěru již na zaslouženém vítězi zápasu nic nezměnily, a tak Benešov skončil na tomto turnaji druhý.

Turnaj v pátém koši ukázal poměrně kvalitní výkony některých týmů, založené zejména na dobrém pohybu, kombinaci a na důrazu. Naše družstvo skončilo sice druhé, ale v podstatě díky jediné vysoké výhře nad nepočetným soupeřem. Další dva zápasy naši po zásluze prohráli. Úsměvné je, že na minulém turnaji jedna výhra stačila na místo čtvrté a znamenala nakonec sestup o koš níže, na tomto turnaji naopak jedna výhra znamenala místo druhé. Náš tým po nezaslouženém pádu koši dolů zažil ale i určitou satisfakci, neboť tento výsledek díky souhře několika okolností paradoxně stačil na postup o koš výše.

Přestože ve hře Benešova byly patrné značné rezervy, stojí za zmínku poměrně slušná produktivita prvního útoku a velice solidní výkon brankáře, který se v poslední době více soustředí na hru v poli. Svými zákroky a přehledem zaujal, a dokázal tak zcela nahradit nepřítomné gólmany z tradiční brankářské dvojice. Příští turnaj odehrají naši hráči ve čtvrtém koši, ale až po jarních prázdninách, a to v sobotu 24. 3. 2018 v hale v Neratovicích.